Elections results - General Election (1996)

Results for Mayor

Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 14,267 65.26%
Henry Bruno Markgraf 5,847 26.74%
Gary Bonner 855 3.91%
Greg Weston 781 3.57%
Silverado Shackleton 113 0.52%
Total 21,863
Anne McClymont Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 2048 66.19%
Henry Bruno Markgraf 800 25.86%
Greg Weston 146 4.72%
Gary Bonner 79 2.55%
Silverado Shackleton 21 0.68%
Dr. Knox Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 2380 68.61%
Henry Bruno Markgraf 817 23.55%
Greg Weston 138 3.98%
Gary Bonner 124 3.57%
Silverado Shackleton 10 0.29%
East Kelowna School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 698 56.11%
Henry Bruno Markgraf 491 39.47%
Gary Bonner 31 2.49%
Greg Weston 23 1.85%
Silverado Shackleton 1 0.08%
Growers Supply Co Ltd
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 1306 64.24%
Henry Bruno Markgraf 510 25.09%
Greg Weston 107 5.26%
Gary Bonner 103 5.07%
Silverado Shackleton 7 0.34%
KLO Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 2467 64.77%
Henry Bruno Markgraf 1026 26.94%
Gary Bonner 182 4.78%
Greg Weston 111 2.91%
Silverado Shackleton 23 0.60%
North Glenmore Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 1237 66.97%
Henry Bruno Markgraf 489 26.48%
Gary Bonner 64 3.47%
Greg Weston 46 2.49%
Silverado Shackleton 11 0.60%
Parkinson Recreation Centre
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 995 70.82%
Henry Bruno Markgraf 343 24.41%
Gary Bonner 40 2.85%
Greg Weston 18 1.28%
Silverado Shackleton 9 0.64%
Rutland Senior School
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 2998 63.21%
Henry Bruno Markgraf 1319 27.81%
Gary Bonner 220 4.64%
Greg Weston 180 3.80%
Silverado Shackleton 26 0.55%
Special Voting
Candidate Votes %
check_circle_outline Walter Gray 138 63.01%
Henry Bruno Markgraf 52 23.74%
Gary Bonner 12 5.48%
Greg Weston 12 5.48%
Silverado Shackleton 5 2.28%

Results for Councillor

Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 15,131 10.92%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 10,498 7.58%
check_circle_outline Sharon Shepherd 10,482 7.57%
check_circle_outline Smiley Nelson 10,245 7.40%
check_circle_outline Ron Cannan 7,850 5.67%
check_circle_outline Colin Day 7,583 5.47%
check_circle_outline Joe Leask 7,194 5.19%
check_circle_outline Marion I. Bremner 7,155 5.17%
Murli Pendharkar 5,979 4.32%
Todd.R. Sanderson 5,911 4.27%
Peter Schultz 5,826 4.21%
Brian D. Given 5,325 3.84%
Dale Bruce Harder 5,291 3.82%
Joerg Wagner 4,552 3.29%
Keith Johnston 4,011 2.90%
Sarina Weisbeck 3,884 2.80%
Hilding Franson 3,330 2.40%
Joy Tyabji 3,151 2.27%
Albert Weisstock 2,297 1.66%
Mark R. Hecht 2,278 1.64%
Art Field 2,254 1.63%
Mike Haines 1,966 1.42%
Imre Nagy 1,537 1.11%
David J. Cox 1,239 0.89%
Derek Bistricky 1,051 0.76%
Robert Perry Hayward 937 0.68%
Jay Denney 851 0.61%
Jacob Van Vliet 710 0.51%
Total 138,518
Anne McClymont Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 2491 12.55%
check_circle_outline Sharon Shepherd 2006 10.11%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 1633 8.23%
check_circle_outline Smiley Nelson 1357 6.84%
check_circle_outline Ron Cannan 1092 5.50%
Peter Schultz 1079 5.44%
check_circle_outline Colin Day 986 4.97%
Todd.R. Sanderson 905 4.56%
Murli Pendharkar 870 4.38%
Brian D. Given 862 4.34%
check_circle_outline Joe Leask 859 4.33%
check_circle_outline Marion I. Bremner 853 4.30%
Keith Johnston 646 3.26%
Dale Bruce Harder 565 2.85%
Joerg Wagner 550 2.77%
Sarina Weisbeck 513 2.59%
Hilding Franson 422 2.13%
Mark R. Hecht 365 1.84%
Joy Tyabji 322 1.62%
Albert Weisstock 291 1.47%
Mike Haines 261 1.32%
Art Field 244 1.23%
Imre Nagy 176 0.89%
David J. Cox 140 0.71%
Jay Denney 106 0.53%
Derek Bistricky 100 0.50%
Jacob Van Vliet 76 0.38%
Robert Perry Hayward 75 0.38%
Dr. Knox Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 2477 11.15%
check_circle_outline Smiley Nelson 1687 7.59%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 1642 7.39%
check_circle_outline Sharon Shepherd 1613 7.26%
check_circle_outline Ron Cannan 1441 6.49%
check_circle_outline Joe Leask 1173 5.28%
check_circle_outline Colin Day 1158 5.21%
check_circle_outline Marion I. Bremner 1088 4.90%
Peter Schultz 945 4.25%
Murli Pendharkar 938 4.22%
Brian D. Given 928 4.18%
Todd.R. Sanderson 896 4.03%
Dale Bruce Harder 814 3.66%
Joerg Wagner 754 3.39%
Hilding Franson 692 3.11%
Keith Johnston 666 3.00%
Sarina Weisbeck 573 2.58%
Joy Tyabji 427 1.92%
Mark R. Hecht 400 1.80%
Albert Weisstock 352 1.58%
Art Field 337 1.52%
Mike Haines 284 1.28%
Imre Nagy 237 1.07%
David J. Cox 174 0.78%
Robert Perry Hayward 150 0.68%
Jay Denney 140 0.63%
Derek Bistricky 128 0.58%
Jacob Van Vliet 103 0.46%
East Kelowna School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 920 11.55%
check_circle_outline Sharon Shepherd 692 8.68%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 675 8.47%
check_circle_outline Smiley Nelson 551 6.92%
check_circle_outline Colin Day 471 5.91%
check_circle_outline Ron Cannan 424 5.32%
Murli Pendharkar 395 4.96%
check_circle_outline Joe Leask 395 4.96%
Todd.R. Sanderson 357 4.48%
check_circle_outline Marion I. Bremner 343 4.30%
Brian D. Given 328 4.12%
Peter Schultz 315 3.95%
Dale Bruce Harder 293 3.68%
Keith Johnston 251 3.15%
Sarina Weisbeck 244 3.06%
Joerg Wagner 201 2.52%
Hilding Franson 156 1.96%
Joy Tyabji 154 1.93%
Mark R. Hecht 148 1.86%
Albert Weisstock 126 1.58%
Art Field 121 1.52%
Mike Haines 107 1.34%
Imre Nagy 73 0.92%
David J. Cox 58 0.73%
Derek Bistricky 57 0.72%
Jay Denney 40 0.50%
Robert Perry Hayward 38 0.48%
Jacob Van Vliet 35 0.44%
Growers Supply Co Ltd
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 1429 11.37%
check_circle_outline Sharon Shepherd 941 7.49%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 900 7.16%
check_circle_outline Smiley Nelson 896 7.13%
check_circle_outline Colin Day 703 5.60%
check_circle_outline Marion I. Bremner 661 5.26%
check_circle_outline Ron Cannan 639 5.09%
check_circle_outline Joe Leask 632 5.03%
Peter Schultz 554 4.41%
Murli Pendharkar 510 4.06%
Dale Bruce Harder 499 3.97%
Todd.R. Sanderson 476 3.79%
Brian D. Given 470 3.74%
Joerg Wagner 373 2.97%
Sarina Weisbeck 360 2.87%
Keith Johnston 355 2.83%
Hilding Franson 327 2.60%
Joy Tyabji 299 2.38%
Mark R. Hecht 277 2.20%
Albert Weisstock 222 1.77%
Mike Haines 217 1.73%
Art Field 188 1.50%
Imre Nagy 187 1.49%
David J. Cox 126 1.00%
Robert Perry Hayward 105 0.84%
Jay Denney 82 0.65%
Derek Bistricky 79 0.63%
Jacob Van Vliet 57 0.45%
KLO Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 2698 11.07%
check_circle_outline Sharon Shepherd 1872 7.68%
check_circle_outline Smiley Nelson 1826 7.49%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 1801 7.39%
check_circle_outline Colin Day 1425 5.85%
check_circle_outline Ron Cannan 1346 5.52%
check_circle_outline Marion I. Bremner 1287 5.28%
check_circle_outline Joe Leask 1241 5.09%
Peter Schultz 1074 4.41%
Brian D. Given 1015 4.16%
Todd.R. Sanderson 966 3.96%
Dale Bruce Harder 937 3.84%
Murli Pendharkar 935 3.84%
Keith Johnston 842 3.45%
Joerg Wagner 808 3.32%
Hilding Franson 570 2.34%
Sarina Weisbeck 554 2.27%
Joy Tyabji 490 2.01%
Albert Weisstock 440 1.81%
Mark R. Hecht 428 1.76%
Art Field 379 1.55%
Mike Haines 330 1.35%
Imre Nagy 288 1.18%
David J. Cox 217 0.89%
Robert Perry Hayward 174 0.71%
Derek Bistricky 172 0.71%
Jay Denney 139 0.57%
Jacob Van Vliet 120 0.49%
North Glenmore Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 1193 10.01%
check_circle_outline Ron Cannan 956 8.02%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 907 7.61%
check_circle_outline Sharon Shepherd 867 7.27%
check_circle_outline Smiley Nelson 843 7.07%
check_circle_outline Joe Leask 618 5.18%
check_circle_outline Marion I. Bremner 592 4.97%
Todd.R. Sanderson 585 4.91%
check_circle_outline Colin Day 582 4.88%
Peter Schultz 515 4.32%
Joerg Wagner 484 4.06%
Murli Pendharkar 450 3.77%
Dale Bruce Harder 425 3.56%
Brian D. Given 420 3.52%
Keith Johnston 346 2.90%
Sarina Weisbeck 332 2.78%
Hilding Franson 292 2.45%
Joy Tyabji 286 2.40%
Art Field 202 1.69%
Mark R. Hecht 176 1.48%
Albert Weisstock 170 1.43%
Mike Haines 163 1.37%
David J. Cox 117 0.98%
Imre Nagy 108 0.91%
Derek Bistricky 99 0.83%
Jay Denney 70 0.59%
Robert Perry Hayward 69 0.58%
Jacob Van Vliet 56 0.47%
Parkinson Recreation Centre
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 916 10.93%
check_circle_outline Smiley Nelson 741 8.84%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 668 7.97%
check_circle_outline Marion I. Bremner 616 7.35%
check_circle_outline Joe Leask 591 7.05%
check_circle_outline Sharon Shepherd 526 6.28%
check_circle_outline Colin Day 466 5.56%
Dale Bruce Harder 397 4.74%
Murli Pendharkar 394 4.70%
Peter Schultz 373 4.45%
check_circle_outline Ron Cannan 367 4.38%
Todd.R. Sanderson 353 4.21%
Joerg Wagner 326 3.89%
Sarina Weisbeck 244 2.91%
Joy Tyabji 206 2.46%
Hilding Franson 193 2.30%
Brian D. Given 167 1.99%
Art Field 152 1.81%
Keith Johnston 109 1.30%
Mike Haines 108 1.29%
Albert Weisstock 82 0.98%
Imre Nagy 69 0.82%
David J. Cox 68 0.81%
Jay Denney 62 0.74%
Mark R. Hecht 58 0.69%
Derek Bistricky 49 0.58%
Robert Perry Hayward 47 0.56%
Jacob Van Vliet 34 0.41%
Rutland Senior School
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 2885 9.57%
check_circle_outline Smiley Nelson 2253 7.48%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 2191 7.27%
check_circle_outline Sharon Shepherd 1874 6.22%
check_circle_outline Colin Day 1728 5.73%
check_circle_outline Marion I. Bremner 1654 5.49%
check_circle_outline Joe Leask 1637 5.43%
check_circle_outline Ron Cannan 1524 5.06%
Murli Pendharkar 1442 4.78%
Todd.R. Sanderson 1345 4.46%
Dale Bruce Harder 1309 4.34%
Brian D. Given 1091 3.62%
Joerg Wagner 1035 3.43%
Sarina Weisbeck 1024 3.40%
Joy Tyabji 935 3.10%
Peter Schultz 924 3.07%
Keith Johnston 768 2.55%
Hilding Franson 657 2.18%
Art Field 607 2.01%
Albert Weisstock 598 1.98%
Mike Haines 474 1.57%
Mark R. Hecht 408 1.35%
Imre Nagy 389 1.29%
Derek Bistricky 357 1.18%
David J. Cox 327 1.09%
Robert Perry Hayward 269 0.89%
Jacob Van Vliet 226 0.75%
Jay Denney 205 0.68%
Special Voting
Candidate Votes %
check_circle_outline Robert Douglas Hobson 122 11.00%
check_circle_outline Sharon Shepherd 91 8.21%
check_circle_outline Smiley Nelson 91 8.21%
check_circle_outline Andre F. Blanleil 81 7.30%
check_circle_outline Colin Day 64 5.77%
check_circle_outline Marion I. Bremner 61 5.50%
check_circle_outline Ron Cannan 61 5.50%
Dale Bruce Harder 52 4.69%
check_circle_outline Joe Leask 48 4.33%
Peter Schultz 47 4.24%
Murli Pendharkar 45 4.06%
Brian D. Given 44 3.97%
Sarina Weisbeck 40 3.61%
Joy Tyabji 32 2.89%
Keith Johnston 28 2.52%
Todd.R. Sanderson 28 2.52%
Art Field 24 2.16%
Mike Haines 22 1.98%
Hilding Franson 21 1.89%
Joerg Wagner 21 1.89%
Mark R. Hecht 18 1.62%
Albert Weisstock 16 1.44%
David J. Cox 12 1.08%
Derek Bistricky 10 0.90%
Robert Perry Hayward 10 0.90%
Imre Nagy 10 0.90%
Jay Denney 7 0.63%
Jacob Van Vliet 3 0.27%

Results for School Trustee

Candidate Votes %
check_circle_outline Dean Cooper 12,331 23.70%
check_circle_outline Don Ennis 12,101 23.26%
check_circle_outline Janis Thompson 11,987 23.04%
check_circle_outline Eric Buckley 8,572 16.48%
Don Mcintosh 7,039 13.53%
Total 52,030
Anne McClymont Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Don Ennis 1853 24.51%
check_circle_outline Janis Thompson 1839 24.33%
check_circle_outline Dean Cooper 1799 23.80%
check_circle_outline Eric Buckley 1095 14.49%
Don Mcintosh 973 12.87%
Dr. Knox Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Don Ennis 2031 24.31%
check_circle_outline Dean Cooper 1972 23.60%
check_circle_outline Janis Thompson 1932 23.12%
check_circle_outline Eric Buckley 1311 15.69%
Don Mcintosh 1109 13.27%
East Kelowna School
Candidate Votes %
check_circle_outline Janis Thompson 762 24.96%
check_circle_outline Don Ennis 729 23.88%
check_circle_outline Dean Cooper 703 23.03%
check_circle_outline Eric Buckley 489 16.02%
Don Mcintosh 370 12.12%
Growers Supply Co Ltd
Candidate Votes %
check_circle_outline Don Ennis 1105 24.08%
check_circle_outline Janis Thompson 1050 22.89%
check_circle_outline Dean Cooper 1036 22.58%
check_circle_outline Eric Buckley 768 16.74%
Don Mcintosh 629 13.71%
KLO Secondary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Dean Cooper 2103 24.05%
check_circle_outline Janis Thompson 1996 22.82%
check_circle_outline Don Ennis 1944 22.23%
check_circle_outline Eric Buckley 1484 16.97%
Don Mcintosh 1219 13.94%
North Glenmore Elementary School
Candidate Votes %
check_circle_outline Dean Cooper 1067 24.21%
check_circle_outline Don Ennis 1035 23.48%
check_circle_outline Janis Thompson 971 22.03%
check_circle_outline Eric Buckley 753 17.08%
Don Mcintosh 582 13.20%
Parkinson Recreation Centre
Candidate Votes %
check_circle_outline Dean Cooper 806 24.66%
check_circle_outline Don Ennis 730 22.33%
check_circle_outline Janis Thompson 654 20.01%
check_circle_outline Eric Buckley 588 17.99%
Don Mcintosh 491 15.02%
Rutland Senior School
Candidate Votes %
check_circle_outline Dean Cooper 2761 23.72%
check_circle_outline Janis Thompson 2683 23.05%
check_circle_outline Don Ennis 2585 22.21%
check_circle_outline Eric Buckley 2007 17.24%
Don Mcintosh 1604 13.78%
Special Voting
Candidate Votes %
check_circle_outline Janis Thompson 100 24.27%
check_circle_outline Don Ennis 89 21.60%
check_circle_outline Dean Cooper 84 20.39%
check_circle_outline Eric Buckley 77 18.69%
Don Mcintosh 62 15.05%